WhatsApp’ınızı Saldırıya Karşı Nasıl Korursunuz?

WhatsApp hesabınızın saldırıya uğramayacağını düşünüyorsanız, tekrar düşünmeniz gerekir. Siber güvenlik uzmanı, internetteki herhangi bir şeyin bir şekilde saldırıya uğramaya açık olduğunu söylüyor. Ne kadar çaba sarf edeceğine bağlı ama hiçbir şey imkansız değil. Bazıları profesyonel bilgisayar korsanlarından oluşan bir ekibe ihtiyaç duyarken, bazıları da herkes tarafından kolayca hacklenebilir.

WhatsApp hesabını korsanlığa karşı güvende tutun
Şimdi WhatsApp hakkında konuşursak, esas olarak mesajlar gibi kişisel verilerimizle ilgilenir, fotoğraflar, videolar, belgeler, sesli notlar vb. WhatsApp, kullanıcıların hassas bilgilerini içerdiğinden, her zaman bilgisayar korsanları listesinde yer alır. Bazen arkadaşlarınız ve sevdikleriniz de sizi gözetlemek ister. WhatsApp mesajları.

WhatsApp’ın ne kadar güvenli olduğunu iddia ettiği önemli değil, her zaman birisi tarafından saldırıya uğrama riski vardır. Bu kılavuzda, WhatsApp hesabınızı hem iPhone / iOS hem de Android cihazlarda nasıl güvende tutabileceğinizi tartışacağız. Daha fazla beklemenize izin vermeden başlayalım.

WhatsApp hesabınız nasıl saldırıya uğrayabilir?

WhatsApp hesabını hacklemek zordur, ancak imkansız değildir. WhatsApp hesabınızın saldırıya uğramasının birçok yolu vardır ve hacker size haber vermeden mesajlarınızı gözetleyebilir. İşte bilgisayar korsanlarının WhatsApp’ı hacklemek için kullandığı bazı popüler yöntemler:

 • WhatsApp Web – Bu yöntemde, bilgisayar korsanı WhatsApp Web hizmetini kullanarak WhatsApp hesabınıza erişecektir. QR kodunu okumak için telefonunuza fiziksel erişim gerektirir.
 • WhatsApp OTP dolandırıcılığı – Bu dolandırıcılıkta, dolandırıcı kurbana bir mesaj gönderir ve WhatsApp doğrulama kodunu ister. Kurban tuzağa düşerse, WhatsApp kolayca hacklenebilir.
 • Mac Sahtekarlığı – MAC sahtekarlığı, cihazınızın gerçek MAC adresini değiştirme veya maskeleme işlemidir. Bu teknik, telefonunuzun ortadaki adama (veya hacker’a) erişmesini sağlar, böylece tüm etkinliklerinizi izleyebilir.
 • Casusluk uygulamaları – Hacker ayrıca telefonunuza bildirimlerinizi, tuş vuruşlarınızı gizlice okuyabilen ve hatta ekranınızı kaydedebilen casusluk uygulamaları yükleyebilir.

WhatsApp hesabınızı bilgisayar korsanlarından nasıl korursunuz?

Önlemek, sonradan pişman olmaktan daha iyidir. Bununla birlikte, WhatsApp’ınızın birileri tarafından saldırıya uğramasını önlemek için tüm güvenlik önlemlerini önceden almak her zaman iyidir. Burada, WhatsApp’ınızın saldırıya uğramasını önlemenize yardımcı olabilecek bazı yararlı ipuçlarını tartıştık –

1. İki aşamalı doğrulamayı etkinleştirin

İki aşamalı doğrulama, WhatsApp tarafından sağlanan ve hesabınıza ekstra bir güvenlik katmanı ekleyen bir güvenlik özelliğidir. İki aşamalı doğrulama etkinleştirildiğinde, birisi WhatsApp’ınızda oturum açmaya çalışırsa, doğrulama için bir PIN kodu girmesi gerekir. Hacker, hesabınıza ancak doğru PIN kodunu girdikten sonra erişebilir; bu, siz ona kendiniz vermedikçe mümkün değildir. İşte nasıl yapabileceğiniz WhatsApp’ınızda iki aşamalı doğrulamayı etkinleştirin 

2. Parmak izi kilidi açın telefonunuzu güvenli hale getirin.

Telefon şifrenizi / kilidinizi bilen herkes kolayca WhatsApp mesajlarınızı okuyun. Bunu önlemek için, ek bir güvenlik katmanı eklemeniz yeterlidir. WhatsApp’ı kilitleme telefonunuzdaki uygulama. Bu görev için, AppLock gibi üçüncü taraf bir uygulama kullanabilir veya telefonunuzun yerleşik uygulama dolabını (varsa) kullanabilirsiniz. WhatsApp ayrıca uygulamasına yeni bir parmak izi kilidi ekledi. İşte bunu nasıl etkinleştirebileceğiniz –

 1. WhatsApp’ı açın ve sağ üst köşedeki menüyü tıklayın.
 2. Git Ayarlar> Hesap> Gizlilik.
 3. Aşağı kaydırın ve tıklayın Parmak izi kilidi seçeneği.
 4. etkinleştirme Parmak iziyle kilidi açın buton.
   
 5. Bundan sonra parmak izinizi onaylayın.
 6. Varsayılan olarak, WhatsApp’ı 30 dakika sonra otomatik olarak kilitler. Hemen veya 1 dakika sonra değiştirebilirsiniz.

3. WhatsApp Web etkin oturumlarını düzenli olarak izleyin

Arkadaşlarınız dahil herkes WhatsApp Web’i kullanarak WhatsApp hesabınıza girebilir. Bunun için bilgisayar korsanının QR kodunu WhatsApp’ınızdan okuması yeterlidir. Hacker, tüm ayak izlerini gizlemek ve WhatsApp Web bildirimini kaldırmak için telefonunuzdaki WhatsApp bildirimlerini de devre dışı bırakabilir.

WhatsApp Web’inizin oturum açtığı cihazları düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Basitçe, WhatsApp’ı açın, menüye gidin ve tıklayın WhatsApp Web seçeneği. Burada aktif seanslarınızı bulacaksınız. Oturum açmadığınız herhangi bir şüpheli cihaz bulursanız, “Tüm cihazlardan çıkış yapın“hesap erişiminizi uzaktan iptal etme seçeneği.

 

4. Şifrenizi kimseye söylemeyin

Güvenliğiniz tamamen sizin elinizde. Şifrenizi hiç kimseye, hatta arkadaşlarınıza ve ailenize söylemeyin (özellikle güvensizseniz ve başkalarının hesabınızı gözetlemesini istemiyorsanız WhatsApp sohbetleri). Bazen WhatsApp hesabınızı hacklemek isteyenler sevdiklerinizdir. Telefonunuzu şifre korumalı tutarsanız ve kimseye vermezseniz, WhatsApp kesinlikle güvenlidir.

5. OPT’nizi kimseyle paylaşmayın

Daha önce WhatsApp OTP dolandırıcılığından bahsettiğimiz gibi, bir dolandırıcı size bir bilinmeyen numara WhatsApp teknik ekibi gibi davranarak sizden hesap doğrulama kodunuzu paylaşmanızı rica ediyoruz. Böyle bir mesaj alırsanız, tuzağa düşmeyin çünkü WhatsApp’ınızı hackleyebilir.

Yerine, o numarayı bildir WhatsApp’a gidin ve engelleyin. Bunu yapmak için, WhatsApp sohbetini açın, sağ üst köşedeki üç noktaya ve ardından Diğer> Bildir’e tıklayın. Bundan sonra, bir açılır kutu göreceksiniz. Rapor seçeneğini tekrar tıklayın. Varsayılan olarak, WhatsApp numarayı engeller ve sohbetleri sil mesajları otomatik olarak.

6. Bilinmeyen ücretsiz Wi-Fi kullanmayın

Mağazalarda, parklarda, kafelerde ve diğer halka açık yerlerde ücretsiz Wi-Fi’yi herkes sever. WhatsApp gizliliğiniz konusunda çok endişeliyseniz ve bilgisayar korsanlarının hesabınızı ele geçirmesine izin vermek istemiyorsanız, telefonunuza ücretsiz ve bilinmeyen Wi-Fi bağlamamalısınız. Bunu yaparak, yalnızca WhatsApp’ın değil, telefonunuzun da saldırıya uğraması gibi büyük bir risk vardır. Bilgisayar korsanı aynı Wi-Fi ağına bağlıysa, şifrelenmemiş mesajlarınızı çok kolay bir şekilde görüntüleyebilir.

7. Uçtan uca şifrelemeyi etkinleştirin

uçtan uca şifreleme her şeyi şifreli yapan bir güvenlik özelliğidir, böylece verileri yalnızca gönderen ve alıcının görüntüleyebilmesi ve WhatsApp dahil arada kimsenin görmesi. Bu özellik WhatsApp’ta varsayılan olarak etkindir, yani tüm mesajlarınız, belgeleriniz, durum, fotoğraflar, videolar, sesli aramalar ve video görüşmeleri şifrelenir. Açmak zorunda değilsin uçtan uca şifreleme ancak manuel olarak, birisinin güvenlik kodu değiştirildiğinde bildirim almak için güvenlik bildirimlerini etkinleştirebilirsiniz. Bunun için şuraya gidin: Ayarlar> Hesap> Güvenlik.

Güvenlik bildirimlerini göster WhatsApp

 

8. Bilinmeyen kaynaklardan uygulama yüklemeyin

WhatsApp’ınızı gizlice gözetleyebilecek çok sayıda casusluk uygulaması (özellikle Android için) mevcuttur. Örneğin, bir uygulamanın telefonunuzdaki bildirimleri görüntüleme erişimi varsa, WhatsApp mesajlarınızı görüntüleyebilir. Benzer şekilde, bir ekran kaydedici uygulaması telefon ekranınızı kaydedebilir ve keylogger, telefonunuza yazacağınız her şeyi kaydedebilir. tuş takımı.

Telefonunuzu güvende tutmak için, uygulamaları yalnızca Play Store gibi yetkili kaynaklardan yüklediğinizden emin olun. Bilinmeyen kaynaklardan uygulama yüklemeyin ve bunları kullanmanız gerekirse, onlara herhangi bir yönetici izinleri veya özel erişim bildirim erişimi, erişilebilirlik, üstte görünme izni vb.

9. WhatsApp’ı her zaman güncel tutun

Bir diğer önemli şey, WhatsApp’ınızı her zaman en son sürüme güncel tutmaktır. Neden gerekli çünkü uygulamanın güncellenmesi hataları ve güvenlik sorunlarını düzeltir. Hackerların WhatsApp’ın ilk sürümünü en son sürüme kıyasla hacklemesi daha kolay olacaktır. WhatsApp’ı telefonunuzdaki resmi uygulama mağazasından güncelleyebilirsiniz (Google Oyun mağazası Android’de ve Apple App Store iPhone / iOS’ta).

10. Telefonunuzu düzenli olarak güncelleyin

 

Yazar: admin